בקיום ברית מילה לאורך הדורות, אנו מחזקים את זהותנו ואת הקשר שלנו לבריתו של אברהם אבינו.

כבר 3700 שנה עם ישראל מקיים ברית מילה בכל הדורות וגם בתקופות קשות. זהו ביטוי עמוק לנאמנות שלנו לברית שה' כרת עם אברהם וזרעו. 

 

מטרות הידע של היחידה

הערכים המרכזיים העולים מיחידה זו הם: 

  • ברית המילה מהווה התחלה משמעותית בקביעת הזהות של אברהם וצאצאיו 
  • עם ישראל מקיים את ברית המילה לאורך 3700 שנה. בתקופות קושי, ולאורך הגלות המשיך העם לקיים את הברית מאז ימי אברהם אבינו.
  • האל יכול לחולל נס, ולהביא לזוג שאינו בגיל הפוריות, ילד.
  • שינויים שאדם עושה בחיים משפיעים רבות על מסלול חייו.
  • זריזות ומסירות בקיום מצוות מראה על אהבה למצוות. למרות שהמצווה לא קלה לביצוע, מיד בתום ההתגלות, אברהם אבינו מזדרז לבצע את ברית המילה לו ולכל משפחתו. "זריזים מקדימים למצוות"

 

פדגוגיה

מיומנויות רגשיות חברתיות (SEL)

קבלת החלטות אחראית: זיהוי בעיות, ניתוח פתרונות אפשריים, ניסיון לפתור בעיות תוך תרגול כישורי חשיבה ביקורתית ואחריות חברתית ואתית. בלימוד בנושא שינוי שמות- נדון בשינוי שם כצעד ראשון לפתרון קשיים. בלימוד על קיום מצוות ברית מילה בתקופות של גזירות, נזהה את הבעיה של סכנת קיום מצוות הברית בתקופות מסוימות, ננסה לחשוב על סוגי הפתרונות השונים, ומה היתרונות והחסרונות של כל פתרון.

בראשית פרק יז

ביחידה זו, נלמד על ציווי הברית. נדגיש את החשיבות הרבה של ברית המילה העולה מהפסוקים. 

נראה בשיעור דוגמא קצרה לטקס ברית מילה המתקיים כיום, ונדגיש את העובדה שהבריתות שהתקיימו לאורך כל ההסטוריה ועד היום, הן המשך ישיר של כניסתו של אברהם אבינו לברית. 

 

נמשיך ונלמד את ההתגלות עצמה הכוללת גם ציווי של שינוי השמות של אברהם ושרה, ומתוך שינוי השמות גם שינוי התפקידים. לאברהם- "אַב הֲמוֹן גּוֹיִם נְתַתִּיךָ" (בראשית יז:ה)  ושרה, בעקבות שינוי השם תזכה לבן, וגם "וְהָיְתָה לְגוֹיִם מַלְכֵי עַמִּים מִמֶּנָּה יִהְיוּ".(בראשית יז:טז)  תפקידם של אברהם ושרה התרחב מתפקיד לאומי לתפקיד אוניברסלי כלפי כל העולם כולו. 

נדבר על משמעות שמות של אנשים. בתורה שמות של אנשים מעידים על המהות הייעוד והאופי של האדם.  קריאת שם של אדם מבטאת משמעות או תקווה שהוריו רוצים להעניק לו. נדון בהמשך בשינוי של שמות נוספים בתורה. נדון גם בכך ששינויים שאדם עושה (כגון שינוי שם או שינוי מקום) עשויים לגרום לשינויים מהותיים בחייו. 

לאחר שה' בישר לאברהם שיהיה לשרה בן, אברהם הגיב בצורה מופתעת וגם מפתיעה.

תגובתו המופתעת: צחוק כתגובה מופתעת מהבשורה על לידתה של שרה.  

ומפתיעה– אברהם פונה לה' ואומר לו "לו ישמעאל יחיה לפניך" כלומר במילים שלנו- אברהם חשב שישמעאל ימשיך את ההבטחה לזרע ולא מצפה מה' שיתן לשרה בן. 

נלמד את תגובת ה'-"אֲבָל שָׂרָה אִשְׁתְּךָ יֹלֶדֶת לְךָ בֵּן וְקָרָאתָ אֶת שְׁמוֹ יִצְחָק" (בראשית יז:יט) 

יצחק יהיה המשך של השושלת של אברהם. "וְאֶת בְּרִיתִי אָקִים אֶת יִצְחָק אֲשֶׁר תֵּלֵד לְךָ שָׂרָה לַמּוֹעֵד הַזֶּה בַּשָּׁנָה הָאַחֶרֶת" (שם יז:כא). 

בהמשך לעיסוק בנושא שמות, נדגיש את מתן השם יצחק עוד לפני ששרה הרתה. 

בתום ההתגלות אברהם מיהר עוד באותו יום לבצע את דבר ה' ומל את ישמעאל ואת "כׇּל זָכָר בְּאַנְשֵׁי בֵּית אַבְרָהָם" (שם יז:כז). 

הערכים המרכזיים העולים מיחידה זו הם: 

  • ברית המילה מהווה התחלה משמעותית בקביעת הזהות של אברהם וצאצאיו 
  • עם ישראל מקיים את ברית המילה לאורך 3700 שנה. בתקופות קושי, ולאורך הגלות המשיך העם לקיים את הברית מאז ימי אברהם אבינו.
  • האל יכול לחולל נס, ולהביא לזוג שאינו בגיל הפוריות, ילד.
  • שינויים שאדם עושה בחיים משפיעים רבות על מסלול חייו.
  • זריזות ומסירות בקיום מצוות מראה על אהבה למצוות. למרות שהמצווה לא קלה לביצוע, מיד בתום ההתגלות, אברהם אבינו מזדרז לבצע את ברית המילה לו ולכל משפחתו. "זריזים מקדימים למצוות"

 

2:3

ברית מילה ובשורת לידת יצחק

המילה "ברית" בתורה מתארת הסכם מחייב בין שני צדדים. הברית מבטאת מחוייבות. 

דוגמא לברית כזו שנעשתה בין ה' לאברהם היא ברית בין הבתרים (בראשית ט"ו): הבטחה של אלוהים לאברהם על ירושת הארץ. ועוד. יש לציין שבברית הקודמת, אברהם היה פאסיבי וצפה במראה הברית ובמשמעותו, ואילו כאן, אברהם נדרש לעשות מעשה שאיננו קל גם לו וגם לצאצאיו אחריו. 

ברית המילה המוזכר בפרקנו, הוא יסוד מרכזי ביותר בעם ישראל ובזהותו. זוהי המצווה הקדומה ביותר.

עם ישראל לאורך כל ההסטוריה מסר את הנפש כדי לקיים את מצוות ברית המילה, ולאורך כל הדורות היא היתה מצווה שנעשית על ידי רוב עם ישראל מכל הזרמים והמגזרים.

ברית המילה היא נצחית. חלקם של בני אברהם בברית הוא למול את בניהם בגיל שמונה ימים, ו"חלקו של ה'" בברית הוא להיות להם לאלוהים ולתת לזרעו של אברהם את ארץ כנען.  

ברית המילה קשורה לכח ההמשכיות של החיים ולקדושת החיים של בני האדם. עובדה זו מלמדת שניתן לקדש את הגוף ולהעלות אותו לדרגה גבוהה של חיבור לה'. 

רקע להוראת היחידה

זֹאת בְּרִיתִי אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּ בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ הִמּוֹל לָכֶם כׇּל זָכָר.

בראשית יז:י

פעילות פתיחה

פתיחה

נפתח את השיעור בהקרנת סרטון "ברית מילה" – סרטון חוויה שבו התלמידים יראו ברית מילה המתקיים כיום. בסרטון יודגמו התפקידים השונים בברית. וכן הדגמה חיה של הקשר של ברית המילה שמבוצע כיום, לצו הראשון של אברהם אבינו. 

הסרטון מופיע בקישור זה.

ניתן לעבור עם התלמידים על המונחים והתפקידים הבסיסיים בברית המילה. 

קישור לדף מונחים בנושא ברית מילה. 

דיון לאחר הסרטון והכרת טקס הברית: 

  • כיצד מתבצע טקס ברית המילה בימינו? מה הם התפקידים השונים בטקס? 
  • ניתן לשתף בעובדה שבישראל מעל 97 אחוז מהיהודים מלים את בניהם, וגם ברחבי העולם רוב הילדים היהודים נימולים. 
  • נציין שמצוות ברית מילה היא אחת המצוות המעטות שנצטוינו בתור עם  עוד לפני מתן תורה.
  • נתייחס לכך שבכל ברית מילה, לאורך כל השנים, מברכים "להכניסו בבריתו של אברהם אבינו" ובכך למעשה מתקשרים ישירות לברית הראשונית בין ה' לאברהם.

 

משאבי למידה

העשרה

פעילות פתיחה

פעילות פתיחה

חלק א- 

ציווי הברית ובשורת לידת יצחק לאברהם:

בשלב הבא נצלול לפסוקים המתארים את ציווי ברית המילה לאברהם אבינו, ונראה מאיפה הכל התחיל.  

המורה יציג על הלוח את הפסוקים העוסקים בברית, ויבקש מהתלמידים לסמן את כל הפעמים שמופיעה המילה ברית בקטע על הלוח החכם. 

כמו כן, ה' קורא לברית הזו מספר פעמים "בריתי" ומזהיר שמי שלא מקיים את בריתו "ונכרתה הנפש ההיא" מכאן אנו רואים את חשיבותה הרבה של ברית מילה לה' ולעם ישראל לדורותיו.

כדאי לציין שהמילה "ברית" בתורה מתארת הסכם מחייב בין שני צדדים. 

לחילופין, ניתן לבקש מהתלמידים ללמוד בחברותא את הקטע העוסק בהתגלות ה' בנושא הברית, ולענות על השאלות . השאלות נמצאות בדף העבודה הזה

הרחבה – התמסרות בקיום ברית מילה- ברית המועצות 1949. 

בתקופות שונות בהסטוריה, יהודים הסתכנו על מנת לקיים ברית מילה לבניהם. 

כהעשרה לחלק זה, נפנה את התלמידים לקטע מתוך ספר מרתק – "להישאר יהודי"  המספר על שמירת היהדות בברית המועצות בתקופת המשטר הקומוניסטי. בקטע מתאר הסופר את ברית המילה שעשה לבנו תוך סיכון עצמי, ואת רצונו לקיים את הברית דווקא ביום השמיני כמו שציווה ה' את אברהם. הקטע נמצא כאן.

שינוי שמות אברהם ושרה ומתן שם ליצחק – 

בהמשך נבואה זו, ה' מבשר לאברהם ושרה על שינוי שמותיהם. 

מאברם- לאברהם, ומשרי-לשרה.  נשים לב שלשניהם נוספת האות ה' המדגישה את מעורבותו של ה' בחייהם.

מתוך שינוי השמות, גם ניתנו להם תפקידים חדשים וגורל חדש, ויוולד לשרה בן. 

כמו כן, מוזכר כאן השם שיינתן לבנם. שם בעל משמעות וחשיבות. יצחק.

כהקדמה לנושא, נדון בקצרה במשמעות שמו של אדם. ניתן לשאול את השאלות הבאות: 

  • האם יש לכם שם יהודי? מהו השם ומה משמעותו? האם אתם משתמשים בו? אם כן, מתי? 

ניתן להרחיב כאן שהשם היהודי מחבר אותנו לעבר שלנו, ולזהות ולשייכות שלנו לעם ישראל. 

  • אם אתם קרויים על שם מישהו – על שמו של מי אתם נקראים ומדוע?

בקשו מהתלמידים לשתף בתשובות בקצרה. (ניתן גם לעשות "סקר דיגיטלי קצר": כמה אני מרוצה מהשם שלי? האם השם שלי משמעותי עבורי ?)

ניתן להשתמש באתר  https://www.mentimeter.com/ לצורך הכנת סקר מסוג זה לכיתה.

כעת ניגש ללמוד על שינוי שמותיהם של אברהם ושרה. בפעילות הבאה, נלמד על שינוי שמותיהם, ונעמיק עוד בתפקיד החדש של אברהם ושרה. נביא את פירושו של הרב קוק, המסביר שאברהם  ושרה עברו מתפקיד לאומי לתפקיד אוניברסלי של דאגה לכל אדם בעולם.  

 הפעילות נמצאת כאן.

העשרה 1 :  מה יכול לשנות את מסלול חייו של אדם? think pair share

כהעשרה לנושא שינוי שמותיהם של אברהם ושרה, ושינוי גורלם, נלמד מדרש המופיע בתלמוד מסכת ראש השנה.

המדרש מציין 5 אפשרויות למעשים המשנים את מסלול חייו של האדם:

  1. צדקה
  2. צעקה (תפילה) 
  3. שינוי השם
  4. ושינוי מעשה
  5. ואף שינוי מקום

בעזרת פרקטיקת think pair share  יתבקשו התלמידים:

  1. לבחור את השינוי המהותי ביותר לדעתם שניתן לעשות מתוך רשימת השינויים ולכתוב לעצמם מה הבחירה שלהם. 

2.בשלב השני, התלמיד ישתף את מחשבותיו עם החברותא שלו ויקשיב לדעת חברו בנושא זה. 

  1. לאחר שהתלמידים יחשבו ויכתבו לבד את דעתם, ואחר כך ישתפו אחד את השני, המורה יתלה ברחבי הכיתה את חמשת המעשים המשנים מסלול חייו של אדם, והתלמידים יבחרו לעמוד ליד המעשה שלדעתם הוא המשמעותי ביותר. (חמשת הקבוצות לעיל) 

באופן זה הם יתחלקו לקבוצות לפי בחירתם, ויכתבו נייר עמדה משותף העונה על השאלה: מדוע שינוי זה הינו השינוי המהותי ביותר שאפשר לעשות? 

ניתן לשאול- האם יש לך דוגמא לכך ששינוי זה הוא שינוי משמעותי?

לבסוף המורה יחליט כיצד לשתף ניירות אלו עם כלל הכיתה. (ניתן להקריא אותם, להכניס אותם למצגת שיתופית, לתלות אותם בכיתה וכו')

דף הפעילות נמצא כאן.

לסיכום הנושא אפשר להביא את המנהג הרווח בימנו, להוסיף שם לאנשים חולים כסגולה לרפואתם. בדרך כלל מוסיפים את השם "רפאל" או "חיים". מנהג זה מתבסס על העקרון שעליו דיברנו, ששינוי שמו של אדם עשוי להוביל לשינוי במצבו. 

 

העשרה – אפשרות 2- שמות נוספים בתנ"ך שעברו שינוי

 לחלק זה, ניתן גם להפנות את התלמידים למקורות נוספים בתורה בהם שינוי שמות של אנשים : 

 

  • בראשית לה:י (שינוי שמו של יעקב) 
  • במדבר יג:טז (שינוי שמו של יהושע בן נון) ניתן לעיין ברש"י שם.
    ניתן לשאול : מי שינה את שמותיהם? מה השינוי שחל בשם. האם הוא שינוי גדול משמם המקורי? מדוע לדעתכם שינו את שמם?

דיון: 

למדנו שה' שינה את שמם של אברהם ושרה ומתוך כך גם את התפקידים שלהם. למדנו גם על שינוי שמות נוספים בתנ"ך ועל כך ששינוי שמות באופן כללי עשוי להוביל לשינוי בחיים של אדם. 

ניתן לדון עם התלמידים על הנושאים הבאים:  

  • מה הם ה"שמות" שנותנים לי אנשים אחרים בחיי? למשל שמות חיבה או כינויים (אילו תכונות הם רואים בי?)  האם הם דומים לשם שאני נותן לעצמי? 
  • האם אני מרוצה מה'שם' שנתנה לי סביבתי? האם יש לי שליטה על כך? 
  • האם אני יכול לשנות את ה"שם" והזהות שיש לי כעת? איך?

 

חלק ב- בשורה לאברהם על הולדת בן לשרה

ניתן לשאול את התלמידים ולבקשם לכתוב על פתקיות מה גורם להם לצחוק? 

  • הפתעה
  • משהו מגוחך
  • משהו משמח
  • משהו לא מציאותי
  • משהו חד ושנון

 

בחלק זה, נלמד על בשורת  לידת בן לשרה ועל תגובות אברהם לכך. 

נדון בכך בדף העבודה המצורף כאן

התגלות ה' שפותחת בציווי ברית מילה, ממשיכה בהבטחה לאברהם שיוולד לשרה בן. אברהם מגיב בצחוק הנובע מתוך הפתעה ושמחה: "הַלְּבֶן מֵאָה שָׁנָה יִוָּלֵד? וְאִם שָׂרָה הֲבַת תִּשְׁעִים שָׁנָה תֵּלֵד?" (בראשית יז:יז)

 

לאחר הלימוד, נדון עם התלמידים בביטוי הצחוק אצל אברהם. נוכל להעלות את כל או חלק מהנקודות הבאות:

  • האם זו היתה הפתעה שגרמה לו לצחוק? האם שמחה גדולה על משהו על טבעי? 
  • הצחוק של יצחק יכול לבטא הפתעה ותדהמה ממציאות על טבעית- האל יכול לחולל ניסים מעל לטבע. חישבו על השם יצחק במשמעות צחוק מסוג הבנה זו. 
  • מה משמעות שמו של יצחק לדעתכם?
  • האם החיים לפעמים מפתיעים אותנו – הפתעות טובות ולא צפויות? (או הפתעות פחות טובות?)  איך אנחנו מגיבים להפתעות אלו ? מה עוזר לנו להתמודד איתן ? (אפילו עם הפתעות טובות לפעמים צריך להתמודד!) ניתן לתת דוגמאות להפתעות בחיים, שגורמות לנו לצחוק- למשל מסיבת הפתעה (צחוק של הפתעה ושמחה), הריון שמתגלה כהריון של תאומים. משהו על טבעי שקורה, או טעות מצחיקה שקרתה לי.

 

צ'ק אאוט

המורה ישאל את התלמידים עם איזה תובנה, רגש, מחשבה או שאלה הם יוצאים מהשיעור הזה? (ניתן לתת להם לבחור אם זו תובנה, רגש או שאלה, או לבקש מהם להתמקד רק באחד מהם.)

דף צ'ק אאוט מצורף כאן.

(במקום דף עבודה, ניתן גם להכין "ענן מילים" שבו התלמידים יכתבו ויראו את שאר המילים שהתלמידים האחרים בחרו). ניתן להשתמש באתר https://wordart.com/create 

 

ניתן לעשות סבב בין התלמידים או לומר להם לכתוב על דף את התובנה שלהם. 

תוכלו לקרוא עוד על הפרקטיקה של check out בחלק ה sparks . 

משאבי למידה

העשרה

לימוד הסיפור

פעילות פתיחה

פתחנו את השיעור בסרטון עם טקס של ברית, ודף תפקידים של ברית בימינו, המדגיש את ההמשכיות של קיום בריתו של אברהם אבינו בכל הדורות עד לימינו. 

למדנו את הפסוקים בהם ה' מצווה על ברית המילה, ודיברנו על החשיבות של ברית המילה כברית נצחית בין ה' לישראל. 

דיברנו על בשורת שינוי השמות לאברהם ושרה, ומתוך כך על שינוי בתפקידם. 

העמקנו בנושא חשיבות שמו של אדם, וכן אפשרות של שינוי שם כדבר שמשפיע על שינוי מהותי פנימי יותר בחייו של אדם. המשכנו ללמוד את בשורת לידת יצחק ותגובת אברהם לכך, ודיברנו על משמעות הצחוק וההפתעה בחיים.  

 

משימה בהמשכים: 

  • במהלך כל סיפורי אברהם, נבנה יחד עם התלמידים "תמונה" של דמותו של אברהם אבינו. המורה יכול לעשות לוח שיתופי או מצגת או פלקט פיזי התלוי בכיתה שישמש במהלך כל תקופת לימוד סיפור אברהם. 

התלמידים בסיום כל שיעור יוסיפו תשובה לשאלה: "מה למדתי על אברהם בשיעור זה?"

(ערכים, דרכי חשיבה, תכונות, יחסים בין אישיים, מנהיגות ) 

משאבי למידה

העשרה

סיכום השיעור

תפריט נגישות